Czy suplementy diety naprawdę działają?

Ostatnie lata to dla producentów suplementów diety niezwykle zyskowny czas. Widać to chociażby po ilości reklam oraz ogłoszeń dotyczących tego typu wyrobów, obecnych przede wszystkim w radiu oraz internecie. Wzmożone działania marketingowe pozwalają na stwierdzenie, że coraz więcej osób prędzej czy później sięgnie po którąś z tabletek wspomagających działanie poszczególnych części organizmu.

Tematem wciąż wzbudzającym kontrowersje jest udowodnienie rzeczywistej skuteczności suplementów diety. Już sam fakt, że do obrotu dopuszcza je Główny Inspektor Sanitarny, a nie, tak jak w przypadku lekarstw, Główny Inspektor Farmaceutyczny, powinien wzbudzać naszą czujność. Oznacza to bowiem, że suplementy diety nie muszą tak naprawdę spełniać żadnych norm odnośnie ich rzeczywistego działania i deklarowanych efektów, jakie mają przynosić.

Pewne jest natomiast jedno: niektóre składniki suplementów diety, takie jak wyciągi oraz ekstrakty z ziół i roślin, witaminy czy pierwiastki mineralne, mogą mieć zbawienny wpływ na organizm człowieka, zwłaszcza w przypadku pewnych niedoborów.