Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy w różnych jej stadiach to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zwracają się do stomatologów ich pacjenci. Czasami nawet nie zdają sobie oni sprawy z tego, że ich zęby wymagać będą leczenia – niewielkie ubytki są bowiem widoczne jedynie dla wprawnego oka doświadczonego dentysty.

Sposoby leczenia próchnicy zależą od fazy w jaką zdołała wejść choroba. Etapy te można podzielić następująco:

  1. Faza początkowa, w której atakowane jest szkliwo zęba. Powstaje wtedy tak zwana plamka próchnicowa o kredowobiałym zabarwieniu. W odwróceniu tej zmiany pomóc może zabieg remineralizacji.

  2. Faza kolejna to zniszczenie szkliwa. Toksyny, kwasy oraz bakterie mogą zaatakować zębinę i doprowadzić do powstania ubytku próchnicowego. W tym momencie niezbędna jest interwencja stomatologa, który usunie chore części zęba i wypełni pozostałą część plombą.

  3. Ostatnia, najbardziej zaawansowana faza próchnicy, związana jest z zakażeniem tkanek miękkich. Ząb uratować może leczenie kanałowe. Jeśli go nie podejmiemy, ryzykujemy, że w zębie rozwinie się stan zapalny, doprowadzający do powstania zgorzeli, a w konsekwencji konieczności usunięcia zęba.