Lekarz od włosów – trycholog

 

Włosy przez długi czas były zaniedbywane przez medycynę. Kobietom często wystarczyły wizyty w salonie fryzjerskim i odświeżenie koloru lub podcięcie końcówek. A to błąd. Ponieważ włosy, tak jak i skóra odzwierciedlają kondycję całego naszego ciała. Na szczęście wizyty u trychologa stają się coraz popularniejsze.

 

 

Trycholog to specjalista, który zajmuje się skórą głowy i włosami. W przeciwieństwie do dermatologa, nie zajmuje się innymi schorzeniami skóry, które występują na innych częściach ciała. Trychologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się anatomią, fizjologią i patologią zarówno włosów jak i skóry głowy co jest od siebie jednoznacznie uzależnione, ponieważ stan skóry głowy wpływa bezpośrednio na kondycję i wygląd włosów.

 

Głównym zadaniem trychologa jest:

 

  • przeanalizowanie stanu skóry głowy, cebulek włosów,
  • leczenie schorzeń związanych ze skórą głowy (łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca),
  • znalezienie przyczyn wypadania włosów i na tej podstawie przygotowanie odpowiedniego sposobu pielęgnacji włosów i skóry głowy.

 

 

 

Trychologa powinno się odwiedzić w przypadku zmian skóry głowy – czyli już wtedy, kiedy pojawią się pierwsze ślady łupieżu, zaczerwienienia lub krostki, a zwłaszcza gdy zaczynamy mieć problemy ze swędzącą skórą głowy. Jeśli cierpimy na nadmiar wypadających włosów, to też warto odwiedzić tego specjalistę, którego znajdziemy  między innymi  w tym miejscu – http://scmestetic.pl/nasze-uslugi/trichologia/trichologia-opis. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej zauważymy poprawę. Każdego dnia gubimy około 100 – 300 włosów, jeśli ta liczba jest większa może to oznaczać, że pojawiły się problemy hormonalne, źle się odżywiamy, czy zbytnio stresujemy. Często zaburzenia hormonalne są przyczyną łysienia androgenowego, a odpowiednio wczesny kontakt z lekarzem pozwoli spowolnić ten proces. Oprócz tego problemy ze stresem i nieodpowiedni tryb życia mogą nie tylko doprowadzić do wypadania włosów, ale chociażby do ich kruszenia. Często cienkie włosy i tendencje do zaburzenia ich wzrostu są dziedziczone.

 

 

Cena wizyty u trychologa nie różni się zbytnio od innych prywatnych wizyt u specjalistów. Zwykle jest to kwota pomiędzy 80 a 150 złotych. W zależności od rodzaju problemu i intensywności kuracji po pierwszej wizycie powinny się odbyć od 1 do 3 wizyt kontrolnych. O konieczności skorzystania z takiej wizyty dowiemy się więcej za pośrednictwem tej strony – http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/kim-jest-trycholog-kiedy-udac-sie-do-trychologa_41068.html. Do zabiegów trychologicznych używa się specjalistycznych sprzętów. Trychinoskop – urządzenie diagnostyczne, które służy do wykonywania trichoskopii czyli zabiegu, który polega na oglądaniu skóry głowy w dwustukrotnym powiększeniu. Używa się go do diagnozowania chorób skóry głowy i obrazowania jej stanu. Może służyć również do diagnozowania skóry twarzy i całego ciała. Zdjęcia z badania trichinoskopowego są przechowywane w bazie danych i wykorzystuje się je do monitorowania efektów zabiegów.

 

 

U trychologa używana jest też darsonwalizacja, której działa dezynfekujące i wywołuje przekrwienie skóry głowy. Oprócz tego również tricho-grzebień, który elektrostymuluje wzrost włosów. Wykorzystywane tu są prądy o niskiej i wysokiej częstotliwości, które przesyła się do skóry głowy i mieszka włosowego w formie impulsów, te z kolei powodują polepszenie ukrwienia komórek, dostarczają potrzebnych do wzrostu składników cebulek włosowych.