Łokieć golfisty oraz łokieć tenisisty – czy na te schorzenia cierpią tylko profesjonalni sportowcy

To, że profesjonalnym, trenującym bardzo intensywnie sportowcom przytrafiają się różnego rodzaju kontuzje, wydaje się być faktem dość oczywistym. W nomenklaturze medycznej ukuły się przecież nazwy schorzeń charakterystyczne dla przedstawicieli konkretnych dyscyplin, takie jak łokieć golfisty czy łokieć tenisisty. Okazuje się jednak, że tego rodzaju zwyrodnienia mogą dotknąć również osoby niemające żadnych powiązań z intensywnym, profesjonalnym wysiłkiem.

Czym jest łokieć golfisty?

Łokieć golfisty jest schorzeniem dotykającym wewnętrznej strony łokcia oraz skutkiem zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierne zginanie nadgarstka. Grupami zawodowymi narażonymi na tę chorobę są oprócz sportowców również stomatolodzy, osoby pracujące przy komputerze czy też stolarze, mechanicy samochodowi albo szlifierze.

Czym jest łokieć tenisisty?

Schorzenie to w nomenklaturze lekarskiej funkcjonuje pod nazwą „entezotapii”, bowiem jego przyczyną są uszkodzenia ścięgien oraz przyczepu, czyli enteza. Na tę chorobę narażone są podobne grupy zawodowe, jak w przypadku łokcia golfisty, czyli: pracownicy biurowi i mechanicy, jak również monterzy.

Kto może pomóc w leczeniu powyższych schorzeń?

Zarówno łokieć golfisty, jak i łokieć tenisisty wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistami. Można ich znaleźć na przykład tutaj – klinika-rehabilitacji.eu/oklinice,nasi-specjalisci,pl.html – w profesjonalnej klinice rehabilitacji.